Dopuszczalne naprężenie dla obciążeń statycznych lub quasi-statycznych
Projekt quasi-statyczny
- sprężyny talerzowe przenoszą wyłącznie niezmienne obciążenia statyczne.
- sprężyny talerzowe poddawane są okazjonalnym zmianom obciążenia w dłuższych odstępach czasu oraz cyklom obciążeniowym w liczbie mniejszej niż 10 000 w okresie planowanej trwałości eksploatacyjnej.
Sprężyny talerzowe projektuje się w wysokości całkowitej I0, co pozwala na takie ich spłaszczenie pod obciążeniem statycznym lub obciążeniem o małej zmienności, by zmniejszenie całkowitej ich wysokości I0 nie przekroczyło wartości dopuszczalnej tolerancji. Stosuje się tu naprężenie σOM w punkcie OM określone we wzorze 9.
Dopuszczalne naprężenie
Dopuszczalne naprężenie dla obciążeń dynamicznych
Obciążenia dynamiczne występują w sprężynach talerzowych w sytuacji, gdy obciążenie zmienia się w sposób ciągły pomiędzy ugięciem przy obciążaniu wstępnym s1 a ugięciem s2. Pod wpływem zmiany naprężenia σh sprężyny talerzowe obciążane dynamicznie można podzielić na dwie grupy w zależności od trwałości eksploatacyjnej (patrz również DIN 50100):
- Sprężyny talerzowe o większej trwałości eksploatacyjnej. Sprężyny tego typu przeznaczone są do znoszenia cykli obciążeń w liczbie co najmniej 2 · 106 lub większej bez uszkodzenia. Jeśli wymagana jest znacznie większa trwałość eksploatacyjna, prosimy o kontakt. Być może dokładne informacje będzie można uzyskać tylko na podstawie próby wytrzymałościowej.
- Sprężyny talerzowe o ograniczonej trwałości eksploatacyjnej. Sprężyny tego typu przeznaczone są do osiągania ograniczonej liczby cykli obciążeniowych z zakresu 104 ≤ N < 2 · 106, po której dopiero może dojść do ich uszkodzenia.
Naprężenie krytyczne wpływające na pęknięcie dynamiczne
Minimalne obciążenie wstępne zapobiegające pęknięciom powierzchniowym
zmiana naprężenia z rozciągającego na ściskające, co może prowadzić do powstawania pęknięć podczas obciążania dynamicznego. Aby uniknąć wystąpienia takiego zjawiska, należy zrównoważyć naprężenie rozciągające poprzez przyłożenie odpowiedniego naprężenia wstępnego. Z tego powodu sprężyny talerzowe poddawane obciążeniom dynamicznym należy obciążać wstępnie do wartości co najmniej s = od 0,15 do 0,20 h0.
Dopuszczalne naprężenia
Dla każdej z 3 grup produkcyjnych zgodnych z DIN 2093 podano wykres zmęczeniowy. Grupy te dzieli się w zależności od grubości talerzy:
Wykresy te zostały opracowane na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych na maszynach do prób o równomiernym obciążeniu sinusoidalnym z wykorzystaniem oceny statystycznej, przy założeniu wskaźnika trwałości na poziomie 99%. Oznacza to, że dla dostatecznie dużej próbki można oczekiwać, że wskaźnik wadliwości powstałej w wyniku zmęczenia będzie wynosił 1%.
Wykresy odnoszą się do pojedynczych sprężyn oraz stosów sprężyn zawierających do 10 pojedynczych sprężyn ułożonych w stos w seriach, eksploatowanych w temperaturze pokojowej, z utwardzonymi i idealnie wykończonymi wewnętrznymi i zewnętrznymi elementami prowadzącymi oraz o minimalnym ugięciu przy obciążeniu wstępnym wynoszącym s1 = 0,15 do 0,20 h0
Należy zauważyć, że w praktyce rodzaj przyłożonego obciążenia często odbiega od blisko sinusoidalnej częstotliwości. W przypadku cyklu obciążeń typu uderzeniowego oraz w wyniku częstotliwości naturalnych, rzeczywiste obciążenie materiału jest zdecydowanie większe od wartości obliczeniowej. Wartości z wykresów można stosować tylko w odniesieniu do tych rodzajów obciążeń po uwzględnieniu stosownych współczynników bezpieczeństwa.
W przypadku sprężyn talerzowych wykonanych z materiałów innych niż określone w normie DIN 2093, w przypadku stosów sprężyn zawierających więcej niż 10 sztuk lub wielu sprężyn pojedynczych ułożonych równolegle, a także w przypadku innych niekorzystnych wpływów natury chemicznej lub cieplnej, brakuje na chwilę obecną dostatecznych danych, umożliwiających przewidywanie trwałości zmęczeniowej. W takich przypadkach należy zastosować dodatkowe współczynniki bezpieczeństwa.